В морозну зиму

Вітаміни, підтримка імунітету, догляд за шкірою дитини… Проблеми холодної пори року, з необхідно рахуватися. Вітаміни, звичайно, порадить педіатр. Але не треба забувати про натуральні вітаміни – фрукти і овочі, та свіжі соки з них! Цитрусові – джерело вітаміну С, морква – каротин, яблука – залізо і т.д. Адже нічого не варто зробити дитині вранці смачний фреш! Це заряд вітамінами на цілий день. А ще можна вдень зробити салат із свіжої капусти з яблучком та морквою, а можна квашеною капусткою прикрасити будь-який гарнір – адже це так корисно!

В морозну погоду, перед виходом на прогулянку, дайте малюкові ковток кип’яченої води кімнатної температури – це захистить горло від різкого перепаду температур.

А ще в мороз, виходячи на вулицю, потрібно змастити личко дитини жирним кремом (наприклад, «Дитячим»), якщо крему немає, підійде нутряне сало або гусячий жир – вони захистять від обмороження. Ні в якому разі не натягуйте шарф на ніс або рот малюка – дихати вологою парою, що виникає під час дихання дуже шкідливо. Якщо відкриті частини обличчя дитини все-таки змерзли – потріть їх вовняною рукавичкою або шарфиком, поспішіть до приміщення. Неможна гріти замерзлі відкриті частини тіла гарячою водою. Можна змочити їх водою кімнатної температури, потім добре розтерти і змастити жир

Правила поведінки на льоду

1. На водоймах безпечним вважається лід (при температурі повітря нижчою за 0°С):

· для одного пішохода, завтовшки не менше 5-7 см;

· для групи людей (масові переправи пішки) завтовшки не менше 15 см , за умов масового катання на ковзанах – 25 см;

· для переправи вантажного автомобіля 35- завтовшки55 см, трактора – 40-60 см.

2. Міцним вважається прозорий лід із синюватим або зеленуватим відтінком завтовшки12 см.

3. Керівники місцевих органів виконавчої влади несуть відповідальність за безпеку вилову риби підльодними способами й повинні організувати безпечну риболовлю на льоду. Керівники рибних господарств несуть персональну відповідальність за забезпечення заходів безпеки при вилові риби підльодним способом, за організацію надійного візуального й радіозв’язку з риболовецькими бригадами, які знаходяться на льоду, готовність рятувальних засобів, встановлення безперервного спостереження за напрямом і силою вітру, рівнем води, зміною течії та станом льоду.

4. Організації, які проводили роботи з виколки льоду, повинні огороджувати небезпечні ділянки.

5. Під час роботи на місці виколки льоду необхідно обов’язково організувати постійне чергування з осіб, які пройшли спеціальну підготовку. В розпорядженні чергового постійно напоготові повинні бути 2 рятувальні дошки завдовжки 4 метри, жердина з штертом і петлею, кінець Олександрова, два рятувальних круги, рятувальні жилети, пояси.

6. Із завершенням робіт хоча б тимчасово, ділянка виколки льоду й підходи до неї огороджуються попереджувальними знаками з текстами, кількість злаків встановлює рятувальна служба.

7. Ополонки побутового і промислового призначення огороджуються й утримуються в тому ж порядку, що і ділянки виколки льоду.

8. Прокладка доріг, переправ по льоду, вибір місця для ковзанок і виколки льоду на водоймах повинні обов’язково узгоджуватися з місцевою рятувальною службою до початку робіт або функціонування вищезазначених об’єктів.

9. Міцність льоду пропонується перевіряти пішнею. Якщо після першого удару лід пробивається і на ньому з’являється вода, то вихід на лід забороняється. Не дозволяється перевіряти міцність льоду ударами ніг.

10. При пересуванні по льоду треба бути обережним, уважно стежити за його поверхнею, обходити небезпечні й підозрілі місця (швидка течія води, вмерзлі в лід кущі, трава та ін.). Не дозволяється виходити на лід у нічний час.

11. Під час групового переходу по льоду необхідно рухатися на відстані 5-6 метрів один від одного й уважно стежити за тим, хто йде попереду.

12. Переходити водойми на лижах дозволяється тільки після перевірки міцності льоду. З метою забезпечення безпеки при пересуванні на лижах по льоду необхідно відстебнути кріплення лиж, зняти петлі лижних палок з кистей рук, наплічник тримати на одному плечі.

13. Кататися на ковзанах дозволяється тільки на спеціально обладнаних катках.

14. Суворо забороняється кататися на льоду дітям без нагляду дорослих або самостійно виходити на лід.

15. Під час підльодного лову риби не рекомендується на невеликому майданчику пробивати багато лунок, стрибати й бігати по льоду, скупчуватись у групи. Рибалки повинні пробивати ополонки одна від одної на відстані 5-6 м.

16. Кожен рибалка повинен мати з собою рятувальний жилет на собі або рятувальний лінь завдовжки 15-20 м з петлею на одному кінці й вантажем вагою 400-500 г на другому.

БУРУЛЬКИ!!!

Нинішня зима мінлива – сильні морози чергуються з нетривалою відлигою. Такі температурні перепади – найсприятливіші умови для утворення крижаних бурульок.

Танучи, крижані бурульки можуть ламатися та падати. Особливу небезпеку бурульки становлять в місцях масового скупчення людей та на вузьких вуличках, де тротуари безпосередньо прилягають до будинків.

v проходячи повз будинки чи біля високих дерев, необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів;

v не ходити під дахом будівель, а також під балконами;

v не слід заходити за межі встановлених огорож;

v якщо ви самостійно збиваєте навислі бурульки з вікон верхніх поверхів – бережіться випадання з вікон;

v батькам та вчителям треба розповісти дітям про всю небезпеку падіння крижаної загрози;

v власникам автотранспорту не слід припарковувати свої машини біля будинків.

Пам’ятайте, що ваша особиста безпека залежить

насамперед від вас самих!

ОБЕРЕЖНО!!! ОЖЕЛЕДИЦЯ!!!

Пам’ятайте, що кращим для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м’якої основи та без високих підборів.

Людям похилого віку краще в «слизькі дні» взагалі не виходити з будинку. Але якщо потреба змусила, не соромтеся взяти палицю з гумовим наконечником або шипом.

Прогулянки вагітних жінок в ожеледицю без супроводу – небезпечні для здоров’я.

Зачекайте, поки приберуть сніг і розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

Як зменшити ризик травм у ожеледицю:Будьте готові, про всяк випадок під час ходьби в такі дні до можливого падіння. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву. Руки мають бути вільні від речей.

При порушенні рівноваги – швидко присядьте, це збільшує шанс утриматися на ногах.

У момент падіння згрупуйтесь, напружте мязи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться у часі і втратить свою силу.

Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, а й важчих травм, особливо переломів.

Не ходіть біля самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах особливо.

Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю.

Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях машин і падіння перед автомобілем, що рухається, призводить, як мінімум, до каліцтв, а можливо, і до загибелі.

Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані.

Травми при цьому найчастіше важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало.

Тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, під час відлиги (танення снігу і льоду) остерігайтеся падіння бурульок.

Як можна зменшити ризик травм в ожеледицю.

1. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву.

  1. Пам’ятайте, що поспіх збільшує небезпеку слизоти, тому виходьте на вулицю неквапом.
  2. При порушенні рівноваги – швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматись на ногах.
  3. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково переверніться – удар втратить свою силу при обертанні.
  4. Не прогулюйтесь з самого краю проїжджої частини дороги. Можна впасти та потрапити на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
  5. Пам’ятайте, що в ожеледь значно збільшується гальмовий шлях машини і падіння перед автомобілем, що рухається, приводить, як мінімум, до каліцтв, а можливо, і до загибелі.
  6. Тримайтесь подалі від будинків – ближче до середини тротуару.
  7. Взимку особливо в містах під час відлиги бурульки становлять дуже велику небезпеку.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, в суглобах, нудоту, побачили, що утворилися набряки – ТЕРМІНОВО зверніться до лікаря!

ПАМ’ЯТАЙТЕ, що в ожеледь найчастіше трапляються струси головного мозку, переломи, вивихи, розтяги та розриви

ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ

Клінічні ознаки

Під час розвитку загального переохолодження, постраждалий спочатку відчуває втому, скованість рухів, сонливість, апатію. Після зниження температури тіла на кілька градусів – втрачає свідомість. Продовження загального охолодження призводить до зупинки дихання і кровообігу.

Перша допомога і дії до прибуття лікаря

Постраждалого переносять у тепле приміщення і приступають до зігрівання. Зігрівання потрібно проводити поступово, краще у ванні з водою кімнатної температури. Здійснюючи масаж тіла, температуру води доводять до 36° С. Після того, як шкіра стане рожевою, проводять штучне дихання і масаж серця. Після появи самостійного дихання, постраждалого тепло закутують, дають гарячий чай, молоко. При відморожені кінцівок, надають відповідну допомогу і доставляють до найближчого лікувального закладу, не допускаючи повторного охолодження.

ОБМОРОЖЕННЯ

Обмороження – це ушкоджен­ня, викликане місцевим переохолодженням тканин організму.

Розвитку обмороження спри­яють вологе повітря та вітер.

Воно може статися: взимку – при сильному морозі, при теплій зимовій погоді; навесні або восени – при температурі вище нуля.

Небезпека дістати обмороження залежить від шкідливого впливу низьких температур, порушення нормального кровообігу (тісне взуття, нерухомість) та інших причин.

Небезпечний мороз для ослаблених, утомлених, голодних, хворих людей.

Легко піддаються впливу холоду особи в стані алкогольного сп'яніння.

Найчастіше страждають пери­ферійні частини тіла: пальці ніг і рук, а також ніс, вуха, щоки.

Навпаки, поліпшення кровообігу перешкоджає обмороженню.

Рух на холоді (ходьба, біг) посилює кровообіг, зігріває тіло, протидіє шкідливому впливу холоду

Ступені обмороження тканин:

I ступінь – почервоніння, набряк тканин;

ІІ ступінь – утворення пухирів, заповнення їх каламутною рідиною;

ІІІ ступінь – омертвіння шкіри та утворення струпа;

ІV ступінь – омертвіння частини тіла.

Як уникнути обмороження:

v Загартовуйте поступово ор­ганізм і привчайте його до холоду:
ранкова фізична зарядка, повітряні ванни, заняття спортом. У про­філактиці обморожень це має велике значення.

v Утримуйте взуття завжди у справному стані та сухим. Воно не повинне здавлювати ногу.

Будьте уважні до одягу. Він має бути щільним, легким, не обме­жувати рух.

v Змажте лице і руки несолоним салом, риб'ячим жиром або жирним кремом у морозну, а особливо у вітряну погоду.

v Рухайтесь.

v Рухи на холоді посилюють кровообіг і сприяють зігріванню тіла.

v Не торкайтеся оголеною шкірою металевих предметів у морозну погоду, це може викликати швидке обмороження.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ ОБМОРОЖЕННІ

* Помістіть потерпілого з будь-яким видом обмороження в тепле приміщення.

* Дайте йому гарячого чаю, кави або вина.

* Розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання.

* Розітріть обморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеко­лоном. Якщо їх немає, розтирайте м'якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, він не зігріває, а охолоджує обморожені ділянки та ушкоджує шкіру.

* Змусьте потерпілого під час розтирання намагатися рухати ушкодженою кінцівкою.

* Розтирання заборонене, якщо з’явилося припухання обмороженого місця або пухирі.

* Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати, укладіть кінцівку вище і доставте потерпілого до лікаря.

Обігрітись і не отруїтись

Що сильніші холоди, то частіше населення використовує опалювальні прилади, установки. Для обігріву житла люди включають газові плити, як кажуть, «щоб теплий дух пішов».

Жодна сучасна людина не обходиться без газу. Але недбале чи необережне поводження з ним може завдати великої шкоди. Варто пам`ятати, що під час горіння газу зменшується вміст кисню у повітрі й виділяються небезпечні речовини. А якщо в квартирі протягом однієї години горітиме 4 конфорки, то вміст шкідливих речовин у повітрі збільшиться вдвічі!

Природний газ, яким ми щодня користуємося в побуті, дуже отруйний та вибухонебезпечний. Він не має ні запаху, ні кольору. При недбалому поводженні з ним може наступити отруєння чадним газом. Його ознаки такі: головний біль, задуха, нудота, слабкість у м`язах, запаморочення, почервоніння обличчя.

У разі виникнення таких відчуттів під час користування газом необхідно виключити всі нагрівальні прилади, перекрити крани до приладів і на них, відчинити вікна й двері для провітрювання, мешканцям оселі негайно вийти на свіже повітря.

При виявленні запаху газу забороняється:

· запалювати вогонь;

· палити цигарки;

· вмикати й вимикати будь-які електроприлади чи електроосвітлення;

· користуватись електричним дзвоником.

При отруєнні чадним газом треба викликати швидку допомогу за телефоном «103». А до її прибуття необхідно надати потерпілому долікарську допомогу:

· вивести або винести потерпілого на свіже повітря;

· розстебнути всі застібки, ремені, які здавлюють тіло людини;

· у разі непритомності використати нашатирний спирт;

· зробити штучне дихання.

Дотримання елементарних правил при користуванні газовими приладами допоможе уникнути нещасних випадків:

· не користуйтесь газом при несправних газових приладах;

· перед включенням газових приладів перевірте чи немає в приміщенні специфічного запаху, на весь час їх роботи залишіть відчиненими двері кухні чи кватирку;

· перш ніж запалити пальники духової шафи газової плити, перевірте її змахами дверцят духовки або залиште відкритою на 5-7 хвилин;

· не перекривайте димові та вентиляційні канали, стежте за вентиляцією на кухні;

· щоб не отруїтися чадним газом, не використовуйте газові плити для обігріву приміщень; взагалі не використовуйте їх не за призначенням;

· не розміщуйте поблизу плити горючі матеріали – рушники, занавіски, серветки тощо;

· не прив`язуйте до газопроводів мотузки, не сушіть над включеною плитою одяг або волосся;

· не ставте на низькі конфорки посуд із широким дном, користуйтеся конфоркою з високими ребрами, інакше згоряння буде неповним;

· навіть на короткий час не залишайте без нагляду ввімкнені газові прилади.

Та не тільки експлуатація газових приладів вимагає дотримання правил безпеки.

Останнім часом широкої популярності серед населення набули різноманітні електронагрівальні прилади. Але бездумність чи необачність у їх використанні може призвести до біди. Статистика свідчить, що кожна третя пожежа в побуті виникає через проблеми з обігрівальними приладами.

Через засилля товарів китайського виробництва та велику кількість саморобних обігрівачів слід дуже ретельно обирати таку покупку. Фахівці радять віддавати перевагу електричним обігрівачам вітчизняного виробництва із сертифікатом якості.

При використанні обігрівача уважно ознайомтесь з інструкцією та дотримуйтесь запобіжних заходів:

· не установлюйте обігрівач на поверхні з горючого матеріалу;

· не залишайте включений обігрівач без нагляду;

· відстань від обігрівача до горючих матеріалів і будівельних конструкцій має бути не менша 0,25 м;

· обмежуйте доступ до ввімкнених електронагрівальних приладів дітей та домашніх улюбленців;

· не використовуйте нестандартні (саморобні) електрообігрівачі;

· не вмикайте одночасно кілька енергоємних приладів;

· не зв`язуйте, не ховайте під килими, не прибивайте до стін чи підлоги подовжувачі та з`єднувальні проводи;

· оберігайте проводи від перетирання та перегинання, слідкуйте за справністю електрообігрівача.

Попри всілякі холоди нехай у ваших оселях буде тепло, затишно та безпечно.

Кiлькiсть переглядiв: 282

Коментарi