Мобільні телефони: користь і шкода

/Files/images/i.jpg

У наше життя стрімко увірвалося багато благ цивілізації. Ними активно послуговуються майже всі. Дошкільнята, школярі і люди похилого віку намагаються не відставати. Про таке благо як мобільний телефон – його історію, переваги і недоліки піде мова у цій статті.

Вчені Генрі­х Герц, Олександр Попов, Мартін Купер, політики Рональд Рейган, Джордж Буш-старший, Леонід Кравчук – цих людей різних поколінь і різних часів об’єднує одне – вони доклали певні зусилля, щоб кожен із нас міг сказати у свій мобільний телефон – «слухаю».

Про відкриття радіохвиль і способу передачі інформації, думаю, говорити не варто. А ось американець Мартін Купер увійшов у світову історія, як той, хто зробив перший дзвінок з мобільного телефона. Це трапилось 3 квітня 1973 року, що й стало початком нової епохи у області телекомунікацій. Відтоді, хоч і повільно, але мобільний зв’язок почав поширюватися, спершу у США, а згодом і всім світом. Україні довелося чекати мобільного зв’язку 20 з лишні років. Перший дзвінок в історії нашої країни зробив її перший Президент Леонід Кравчук. Він 1 липня 1993 р. о 14 годині подзвонив послу України в Ні­меччині Івану Піскову. Цікавим є те, що після урочистої церемонії першого дзвінка Президентові, природно, подарували телефонний апарат із підключенням – це була Motorola Assocіate-2000. Її вага була близько 400 г, а найбільше вражала ціна – приблизно 2000 доларів США. А підключення сягало взагалі космічних висот – близько 1000 доларів.

після цього у першому в Києві магазині мобільного зв’язку почалися продажі. Попит був ажіотажний, незважаючи на високу вартість новинки. Персонал ледь витримував навантаження, таке велике було бажання заможних громадян стати мобільними. Людей не зупиняло навіть очікування підключення –2-3 дні й солідний аванс. У той час навіть існував міф, що дозволити таку розкіш могли собі лише три категорії українців: банкіри, бандити і їхні подруги.

Та часи мінялися. Стрімко розширювалася сітка покриття мобільних операторів, розбудовувалася мережа магазинів та сервісних центрів. А з цим зменшувалася вартість розмов і самих телефонів. Напевно, найбільшим проривом для пересічних громадян стало те, що відмінили плату за вхідні дзвінки. У пам’яті залишились «4 нетарифіковані секунди» – економлячи гроші, багато хто намагався, бувало що й за кілька разів, передати необхідну інформацію. Тепер ціни на мобільні телефони навіть в Острозі сягають 200-250 грн., лише за 10-15 гривень у місяць можна трохи розмовляти, а головне – бути постійно на зв’язку. Зменшення цін, зручність – ось основні критерії, які розвинули мобільний зв’язок усім світом.

Нині стільниковий зв’язок вже давно перестав бути засобом розкоші, а є життєвою і виробничою необхідністю.

Без сумніву, мобільний телефон дає багато переваг. І все ж не забуваймо, що це прилад, який випромінює електромагнітні хвилі. Дослідження учених засвідчили: мобільні телефони можуть шкідливо впливати на клітини мозку, особливо користувачів до 19 років. Науковці, примушуючи піддослідних мишей «користуватися» мобілками, простіше кажучи, опромінювали їх, твердять, що у гризунів змінювалась структура ДНК, ушкоджувались хромосоми. Тож небезпека існує і для людини. Використання мобільних телефонів може викликати втому, тривогу, головні та вушні болі, зниження імунітету, втрату пам’яті, хворобу Альцгеймера та ракові пухлини мозку. А ще мобілки мають здатність притягувати електричні розряди. Пам’ятаєте, як при сходженні на Говерлу блискавка вдарила в мобільний телефон одного з охоронців Президента В. Ющенка?

Коли ми в русі, їдемо чи йдемо телефон випромінює найпотужніші електромагнітні хвилі, постійно шукаючи з’єднання з найближчою сотою станцією, а відповідно, має найбільший вплив на організм людини. Можна сказати, що наш мобільник – це розумна «істота», яка самостійно проводить опитування та обирає антену, від якої сигнал найпотужніший. Крім того, телефон автоматично регулює силу власного випромінювання, залежно від місця розташування стільника. Себто у сільській місцевості, де антен не так багато і телефонам доводиться працювати в посиленому режимі, вплив електромагнітних хвиль на людину буде значно більший, ніж у місті. Отож, робіть висновки, шановні читачі. Про всяк випадок даємо кілька порад власникам мобільних телефонів для зменшення негативного їх впливу:

– користуйтесь спеціальними чохлами для телефонів, це не тільки допоможе зберегти ваш апарат в ідеальному стані, але й захистить від непотрібного опромінення;

– тримайте телефони подалі від тіла, аби вони не могли впливати на біоритми вашого організму;

– не говоріть під час руху. Коли ви їдете у транспорті, колосальний вплив відбувається на мозок, а коли йдете пішки, електромагнітні хвилі ще й впливають на хребет;

– використовуйте стільникові телефони із системою «вільні руки»;

– не рекомендується використовувати стільникові телефони дітям дошкільного віку, вагітним, людям, які мають неврологічні захворювання, включаючи епілептичний синдром, неврастенію, психопатію, неврози, які супроводжуються астенічними, нав’язливими, істеричними розладами, зниженням працездатності та пам’яті, а також розладами сну;

– обмежуйте тривалість розмови – не більше трьох хвилин, а пауза між розмовами розтягуйте більше 15 хвилин. Розмови мають бути якомога коротшими. Пам’ятайте, що тут, як і з алкоголем, часте та затяжне вживання може перетворитися на невиліковну хворобу.

Коментар спеціаліста

На відпочинок – без мобільного

Психологи виявили фактори, що сигналізують про формування мобільної залежності. Перш за все це, невиправдано часте використання мобільного телефона. Трапляється, людина постійно крутить мобільний у руках: перевіряє баланс, пише або читає SMS… Таким чином, вона захищається від дискомфорту. Часта зміна телефонів також може перерости у справжню манію. Людина готова відмовитися від "старої” моделі вже тільки тому, що вийшла новіша версія. Телефон перетворюється у модний аксесуар, маркер особистої значимості. Ще є такі приклади, коли дзвінок здійснюють заради дзвінка, або SMS заради неї самої. Мобільнозалежний готовий використовувати телефон буквально з будь-якого приводу, навіть якщо в цьому випадку зручніше було б поговорити особисто. Як із цим боротися? Необхідно постаратися об’єктивно подивитися на себе з боку і знайти причину, що не дає відмовитися від прихильності. Я б рекомендувала виключати телефон на ніч. Коли він не потрібний, класти його в кишеню чи сумочку. Відключайте мобільний телефон на відпочинку, йдучи у душ чи обідаючи, аби хоч трохи бути незалежним від нього.

Небезпека 1.
Опромінення. Стільниковий зв'язок викликає рак мозку.
Рекомендації зводяться до наступного: передусім потрібно вибрати телефон з меншою максимальною по¬тужністю, прагнути обмежити кількість розмов і розмовляти безперервно не більше 2-3 хвилин, перекладаючи телефон від одного вуха до іншого. Крім того, треба вра-ховувати, що дитячий організм більш сприйнятливий до дії EMI, тому необхідно жорстко обмежувати спілкування дітей з мобільним телефоном. Так британці, наприклад, збираються ввести вікові обмеження, а також максимальну тривалість розмов і кількість можливих щоденних дзвінків для дітей.


Небезпека 2.
Унаслідок користування мобільними телефонами у людей виникає підвищена тривожність і схильність до психозів. З чим це пов'язано?
Людське тіло виконує роль антени для телефонів. Активність мозку змінюється, коли ми підносимо телефон
до вуха. Зустрічаючи таку атаку, мозок «завантажується», а потім «розвантажується», тобто сповільнюється процес мислення у будь-який час доби. Частіше всього вдень, коли ми так часто використовуємо чудо техніки, без якого вже ніяк не обійтися, і коли нам потрібна ясна голова для вирішення важливих задач. Та після телефонної розмови справа не краща. Тоді стає ще гірше. Акумулятор випускає низькочастотні імпульси, й електромагнітні поля підвищують свої дії.
Вихід із ситуації.
На жаль, він тільки один: не розмовляти по мобільному телефону довше 3-х хвилин, мінімальний інтервал між дзвінками - 15 хвилин


Небезпека 3. Блискавка.
Останні дослідження англійських медиків дали підстави ще для однієї небезпеки, пов'язаної з використанням мобільного телефону.
Під час грози мобільник стає смертельно небезпечним. Річ у тім, що більшості людей, в яких втрапляє блискавка, вдається вижити тому, що завдяки високому електричному опору шкіри розряд розповсюджується по всій поверхні тіла, не проникаючи углиб. Проте матеріали-провідники можуть посилити дію розряду блискавки, спрямувавши його в тіло людини. Подібним провідником є і мобільний телефон, особливо увімкнутий. За приклад медики наводять історію 15-річної дівчинки, що розмовляла по телефону в парку під час грози і під час блискавки розряд пройшов через вухо, до якого був прикладений телефон, викликавши ураження мозку.
Тому, опинившись під час грози в лісі, парку чи просто неба, хоча б відключіть свій мобільник. І в жодному разі не намагайтеся перекричати грім у свою слухавку.
Небезпека 4. Акумулятор.
Про те, що мобільні телефони, хоч і дуже рідко, вибухають, також неодноразово повідомлялося в ЗМІ. До того ж, вибухає не сам телефон, а його власний... акумулятор.
Перший випадок стався в Україні. Мобільний телефон вибухнув у руках 11-річного хлопчика. З розповіді підлітка, зі слухавки спочатку пішов дим, потім був удар і вогняний спалах, після чого він знепритомнів. Отямившись, хлопчик побіг по допомогу до родичів. Андрія негайно доправили до лікарні. Вибухом хлопчику понівечило праву долоню, відірвало два пальці. Кислотою з акумулятора обпалило ліву руку. Дві години лікарі зшивали тканину і знову формували долоню, але врятувати два пальці не вдалося. Жахливо уявити, що могло б статися, якби під час вибуху підліток розмовляв по телефону.
Як стверджують фахівці, вибухнути може, звичайно, не сам телефон, а його акумулятор - в тому випадку, якщо він слухавці не «рідний», не фірмовий, а придбаний дешево десь на ринку. Такий акумулятор справді може повестися зовсім непередбачувано і завдати власникові каліцтва.
Щоб уникнути таких випадків, акумулятор до телефону потрібно купувати тільки у фабричній упаковці і з гарантією. І здійснювати таку покупку тільки в спеціалізованих магазинах або салонах зв'язку.
Та навряд чи застереження медиків приведуть до того, що хтось відмовиться від цього зручного засобу спілкування. Адже для дітей це — оперативний зв'язок з батька¬ми. Нині мобільний телефон дає можливість своєчасно повідомити батькам, що діти закінчили навчання, і взагалі про місцезнаходження протягом дня.
Проте використання мобільних телефонів на уроці може заважати здійснювати навчальний процес. До того ж, під час виконання самостійних, контрольних робіт в учнів часто виникає ідея використати мобільний телефон як джерело списування. А ще більшість школярів користуються телефонами з відеокамерами, доступом до Інтернету. Діти хочуть бути оригінальними, щоб когось принизити чи самому похизуватися. Так пропагується жорстокість і розпуста. Поява подібних тенденцій в учнівському середовищі викликає занепокоєння і стурбованість. В зв'язку з цим міністр освіти видав наказ Міністерства освіти і науки України від 24.05.07 №420 «Про використання мобільних телефонів під час навчального процесу». Цим наказом забороняється користуватися з 1 вересня 2007 року мобільним телефоном у школі. Учні мають користуватися мобілками лише як засобом зв'язку і не під час уроків.

Кiлькiсть переглядiв: 662

Коментарi